Španělsko

Omezení pro vstup do země

Nutný negativní test na Covid-19 ne starší než 72h.

Děti do 6 let mají výjimku a nemusí mít potvrzení o negativním testu.

nutné vyplnit formulář na https://spth.gob.es/ nejpozději 72 hodin před odletem.

Kanárské ostrovy - negativní výsledky testů vyžadovány turistickými ubytovacími zařízeními.

Omezení po návratu domů

Vlastním autem

  • Po návratu do ČR do 5 dnů PCR test
  • Do výsledku nutná karanténa
  • Test před odjezdem do ČR není potřeba

Veřejnou dopravou (vlak, letadlo, autobus)

  • Před návratem do ČR:

- antigenní (max. 24 h starý)

- nebo PCR (max. 72 h starý)

  • Po návratu do ČR do 5 dnů nutný PCR test
  • Do výsledku pak je nutná karanténa

- příjezdový formulář

Omezení v destinaci

povinnost nosit roušku v obchodech, na plážích a na veřejnosti

zákaz nočních vycházek

Vízová povinnost

Ne.

Povinné očkování

Ne

Přímé lety z Prahy

Ne, lety s přestupem. Nyní přerušené spojení

Podrobnosti připravujeme. Více informací Vám přineseme po 11. 6. 2020. Děkujeme za strpení

Pro zahraniční turisty by se Španělsko mělo otevřít v červenci, řekla ve čtvrtek 21. května místopředsedkyně španělské vlády Teresa Riberaová. Oficiální termín ale kabinet zatím nestanovil. „Naše představa je spíše červenec než červen,“ uvedla. Před otevřením hranic pro turisty chce ale vláda nejprve ukončit opatření omezující pohyb Španělů mezi provinciemi.

Do té doby mohou překročit španělské hranice pouze lidé s trvalým pobytem, rodiny španělských občanů a několik dalších výjimek, které zahrnují třeba přeshraniční pracovníky. Až do konce platnosti nouzového stavu (momentálně trvá do 7. června) platí pro všechny do Španělska vstupující osoby povinnost podrobit se čtrnáctidenní karanténě. Na veřejném prostranství a ve vnitřních prostorech také ve Španělsku platí povinnost nosit roušku.

Podle plánu uvolňování restrikcí mohou od 25. května otevřít zahrádky a terasy barů v Madridu a Barceloně. Organizace, která je zastupuje, ale uvedla, že se k tomu chystá asi jen deset procent provozovatelů. Některé oblasti, jako například Baleáry či Kanárské ostrovy, se už vrátily téměř k normálnímu životu. V celé zemi se má uvolňování dovršit koncem června, pokud se výrazně nezhorší epidemická situace. (zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/koronavirus/3102341-prehledne-nezustante-na-hranici-jake-staty-se-oteviraji-a-ktere-cizince)Více podrobností připravujeme, vice informací již po 11. 6. 2020. Děkujeme za strpení

Mohu již vycestovat do země?

Stále zatím nejsou otevřené hranice. V současné době nelze cestovat do Španělska za účelem turistiky. Španělsko patří k nejvíce zasaženým zemím EU. Španělsko však přemýšlí o otevření pro zahraniční turisty v červenci. 

Vstupní formality do země

Pro vycestování do Španělska není zapotřebí zajištění víz. Vyžadován je pouze platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Bezpečnost

Pro cesty do Španělska nepotřebujete žádné speciální očkování.

Španělsko je bezpečnou zemí, pozor byste si stejně jako všude jinde měli dávat na kapsáře menší zlodějíčky. Největší pozor si dejte pozor na plážích a velkých městech. Turistům doporučujeme, aby věnovali maximální pozornost svým věcem, zvláště na místech se zvýšeným počtem lidí.

Jak se do Španělska dostanu?

Nejlepším způsobem dopravy do Španělska je letadlo. Pokud byste ale chtěli cestovat autem, připravte se na cestu dlouho cca 15h.

Letecky se do Španělska dostanete například z Prahy bez větších problémů. Lety za normálních okolností létají celkem pravidelně.

Nejčastěji do Španělska létají letecké společnosti ČSA, Smartwings, Ryanair, Vueling, Eurowings a další.

Cena přímých letů se pohybuje kolem 3 - 7 tis. Kč v závislosti na oblasti kam letíte, zda například do Barcelony nebo na Kanárské ostrovy.

Zpáteční letenku z Prahy do Barcelony můžete pořídit třeba za cca 3,5 tis.

Na Kanárské ostrovy dáte za letenku od 6,5tis – 8tis

Průměrná doba letu z Prahy do Madridu je 3h – 4,5h, v závislosti na navštívené oblasti. 

Počasí

Podnebí Španělska je hodně rozdílné, stejně tak jako jeho geografie. Na východě a jižním pobřeží se častěji setkáte se slunečnými dny a s minimem srážek. Jsou zde i mírné zimy. Naopak ve vnitrozemí jsou výkyvy v teplotách během ročních období značné. Severní pobřeží se oproti tomu vyznačuje vysokým počtem deštivých dní v roce.

Podobně jako většinu evropských destinací můžete do Španělska vycestovat v každém ročním období. Záleží pouze, co zde chcete podniknout. Plánujete li cestu k moři, pak Vám doporučujeme období od května do září, kdy teploty dosahují až kolem 30°C. Chcete-li zde hlavně poznávat památky a o moře Vám tolik nejde, pak jsou pro návštěvu vhodné jarní či podzimní měsíce.

Základní informace

Úředním jazykem je španělština. Anglicky se zde domluvíte bez větších problému jak v pevninském Španělsku, tak na ostrovech. Většina místních mluví anglicky bez problémů.

Hlavní město: Male

Časový posun: žádný oproti ČR

Měna: EURO

Bankomaty jsou běžně dostupné i v menších městečkách. V restauracích, supermarketech a kamenných obchodech se dá zpravidla platit kartou. Při cestách na venkov mějte s sebou raději i hotovosti.

Důležité kontakty

V případě nouze volejte na číslo 112. Jedná se o číslo, na kterém Vás automaticky spojí s hasiči, záchrankou a policií.

Nebo volejte na: 092 (první pomoc), 091 (policie)

Telefonní předvolba: + 34

Velvyslanectví ČR v Madridu:
Avenida Pío XII, 22-24, 28016 Madrid.
tel.: +34 91 353 1897
Email: consulate_madrid@mzv.cz