Rakousko

Omezení pro vstup do země

- Tranzit: možný bez testu

- Při příjezdu do Rakouska nutná 10denní karanténa i v případě negativního testu.

- Karanténu je možné ukončit, pokud osoba nejdříve pět dní po příjezdu absolvuje PCR či antigenní test

POZOR!! nutné vyplnit před cestou registraci PTC, více zde

- Test nemusí mít děti do 10let, pokud cestují společně s dospělou osobou.

- Osoby, které přilétají na vídeňské letiště, jsou povinny bezodkladně odcestovat do ČR- není nutný PCR test na covid / karanténa.

Omezení po návratu domů

Vlastním autem

  • Po návratu do ČR do 5 dnů PCR test
  • Do výsledku nutná karanténa
  • Test před odjezdem do ČR není potřeba

Veřejnou dopravou (vlak, letadlo, autobus)

  • Před návratem do ČR:

- antigenní (max. 24 h starý)

- nebo PCR (max. 72 h starý)

  • Po návratu do ČR do 5 dnů nutný PCR test
  • Do výsledku pak je nutná karanténa

- příjezdový formulář

Omezení v destinaci

Platí povinnost nosit roušky v uzavřených veřejných prostorech, dále v hromadných dopravních prostředcích (metro, tramvaje, autobusy).

- V ostatních prostorech nošení roušky není povinné, ale je doporučeno.

- nutné dodržovat rozestupy

- uzavřené hotely pro turisty

Vízová povinnost

Ne.

Povinné očkování

Ne

Přímé lety z Prahy

Ne, zatím pouze s přestupem

Jak Rakousko bojovalo s koronavirem?

Pandemie koronaviru se do Rakouska rozšířila 25. února 2020, kdy byly potvrzeny první dva případy v nemocnici v Innsbrucku.

Rakousko vyhlásilo několik protiepidemická opatření hned na začátku pandemie. Uzavřely se vysoké školy a univerzity, zavedla se dvoutýdenní karanténa občanů po návratu do země, zavřela se většina obchodů. Platí zákaz pořádání velkých společenských akcí. Je zakázáno setkání více než 10 osob na veřejném místě. Bylo zavedeno také nosit roušku při nákupech a pohybu na veřejnosti.

Začátkem května 2020 začalo Rakousko postupně uvolňovat některá opatření. Otevřely se restaurace, začnou fungovat například hotely i ubytovací zařízení. Už v polovině dubna se otevřely obchody s prodejní plochou do 400 m2.

Od 2. května budou fungovat všechny obchody i nákupní centra, přičemž tam může být maximálně jeden zákazník na 10 m2. Od 4. května se do škol mají vrátit žáci ze závěrečných ročníků středních škol, od poloviny května je budou postupně následovat i další školáci. V květnu a červnu se také začnou pomalu otevírat památky anebo třeba bazény a koupaliště.  

 Mohu již vycestovat do země? 

Ano, již je možné do Rakouska vycestovat.  Rakousko otevřelo hranice s Českou republikou 17. 5. 2020 

Jaká platí omezení pro pohyb v zemi?
Do začátku června je nutné dodržovat odstup minimálně 1 metr od všech osob s výjimkou osob, které žijí ve společné domácnosti. Je rovněž zakázáno scházet se ve větších skupinách. Pohromadě může být max. 10 osob na veřejném místě. Platí povinnost nosit roušku v obchodech a prostředcích veřejné dopravy.  

V restauracích smí u jednoho stolu sedět maximálně čtyři dospělí hosté a jejich děti. Obslouženi budete pouze u stolu, nikoli u baru nebo výčepu. Pro sedící hosty nebude platit pravidlo držet metrový odstup a personál na sobě bude muset mít roušku, hosté nikoli.


 

Vstupní formality do země
Pro vycestování do Rakouska není zapotřebí zajištění víz. Vyžadován je pouze platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Bezpečnost
Kriminalita není v Rakousku nikterak vysoká, je srovnatelná s Českou republikou. Rakousko patří mezi jedny z nejbezpečnějších zemí v EU. Jako turista si zde ale dejte pozor na kapsáře a drobné zlodějíčky. 

Pro vstup do země nepotřebujete žádné speciální očkování. Pravidla pro lékařská ošetření a hrazení ošetření z pojištění jsou stejná jako pro zbytek Evropské unie. 

Nemusíte mít ani strach pít vodu z kohoutků, jelikož Rakousko je stejně jako Česká republika zemí s vysokou úrovní hygieny. 

Jak se na Rakousko dostanu? 
Do Rakouska se můžete dostat po vlastní ose autem, vlakem nebo autobusem. Autem se pohodlně dostanete i do horských vesniček. V zimě však mohou být některé úseky zavřené. Doporučujeme si situaci před cestou ověřit. 

Možné je ale i letecké spojení. Přímým spojem se dostanete například do Vídně za cca hodinu letu.

Nejčastěji na Slovensko létají letecké společnosti Austrian Airlines. Cena letenky se pohybuje kolem 3 – 4 tis. Kč

Počasí
Počasí v Rakousku se hodně podobá tomu, které známe u nás v České republice. Jsou zde ale určité rozdíly, jelikož se Rakousko nachází v tzv. panonském klimatu. Charakteristické jsou hlavně velké rozdíly mezi létem a zimou. Ve východním Rakousku jsou horká léta a mrazivé zimy. V západním Rakousku jsou zimy mírnější a léta teplejší, ne ale tak horká. Vliv na počasí má samozřejmě i nadmořská výška. Čím jste výš, tím se teplota snižuje a přibývá srážek. 

Do Rakouska můžete vyrazit prakticky po celý rok, záleží pouze, jakou dovolenou zde chcete strávit. Nejvíce turistů sem míří v letních měsících. Chcete-li se vyhnout velkým davům, můžete Rakousko navštívit na jaře nebo na podzim, kdy je i počasí vhodné k túrám po horách či procházkám po městě. 

Základní informace
Úřední jazykem je němčina. Ve městech i turistických oblastech se domluvíte také anglicky. Pokud tedy nemluvíte německy, nemusíte mít strach cestovat do Rakouska. Anglicky se domluvíte i v lyžařských střediscích. 

Hlavní město: Vídeň

Časový posun: žádný oproti ČR

Měna: EURO 

Platit se dá téměř ve všech obchodem hotovostí i kartou. Směnárny najdete ve všech větších městech, ale směnit si můžete bez problémů i na pobočkách bank. 

V lyžařských střediscích je zcela běžné platit kartou např. při placení permanentky. V některých restauracích na sjezdovce je však lepší mít u sebe hotovost.

Ceny potravin jsou o trochu dražší než v České republice, ale ne výrazně. Důležité je vědět, že, podobně jako v Německu, jsou všechny obchody v neděli zavřeny. Výjimku mají obchody na benzinových pumpách. 

V případě nouze volejte na číslo 112. Jedná se o číslo, na kterém Vás automaticky spojí s hasiči, záchrankou a policií. 

Můžete ale také využít čísla:
122 (Hasiči)
141(záchranka)
133 (policie)

Telefonní předvolba: + 431

Velvyslanectví ČR ve Vídni
Penzinger Straße 11-13, A-1140 Wien
Telefon: +431 899 58 111
E-mail: vienna@embassy.mzv.cz