Vláda jedná o tzv. semaforu a dalším rozvolňování protikoronavirových opatření

Ve Strakově akademii zasedla v pondělí vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Projednává systém tzv. semaforu, jenž stanoví podle epidemiologické situace země, do kterých by mohli Češi bez omezení vycestovat. Zároveň by mohl kabinet rozhodnout i o zmírnění některých omezení, která zavedl kvůli koronaviru.

Systém rozlišuje tři skupiny států, a to podle barev na semaforu. Do států, které se nachází v zelené zóně, by mohli Češi vycestovat bez omezení už 15. června. Patřit by tam podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka mohlo například Německo, Slovinsko, Chorvatsko nebo Řecko.

Do zemí, které jsou označené oranžovou barvou, půjde také cestovat. Při zpáteční cestě ale budou muset lidé povinně doložit negativní test na covid-19. Nejvyšší míru rizika mají červené země, kam se občané zřejmě bez omezení nedostanou. Finální podobu semaforu by měl v pondělí schválit kabinet.

Rozvolnění opatření 

Vláda by mohla rozhodnout také o dalším zmírnění některých omezení kvůli koronaviru. Od 8. června by se měl zvýšit počet lidí na hromadných akcích z nynějších 300 na 500, v dalších týdnech až na 1000. Ministři by mohli rozhodnout také o zrušení opatření, kterým vláda 23. dubna zmrazila nájemné bytů. Podle ministerstva financí už nehrozí zneužití postavení pronajímatele.Kabinet se bude zabývat novelou zákona proti praní špinavých peněz a souvisejícím předpisem o skutečných majitelích. Podle ministerstva spravedlnosti má zákon do českého práva pouze zanést požadavky Evropské unie.

Podle kritiků však jedno z ustanovení nahraje Babišovi, protože ten by byl považován za majitele svěřenských fondů, ale ne za majitele firmy Agrofert, kterou do nich kvůli zákonu o střetu zájmů vložil.

Premiér pak krátce před schůzí vlády novinářům řekl, že se projednávání tohoto bodu nezúčastní.

(zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/vlada-jedna-o-tzv-semaforu-a-dalsim-rozvolnovani-protikoronavirovych-opatreni-40326075)