Ve Francii se otevírají školy, částečně i restaurace

Obyvatelé zemí Evropské unie se dočkají dalšího rozvolňování přísných opatření zavedených v souvislosti s šířením koronaviru. Ve Francii se otevřou školy a v omezeném režimu i restaurace a bary. V Římě budou moci návštěvníci opět zavítat na výstavu renesančního mistra Raffaela. V USA přibylo za posledních 24 hodin 743 mrtvých.

Francouzský premiér Édouard Philippe minulý týden oznámil, že boj proti koronaviru postupuje úspěšněji, než vláda ještě v březnu očekávala. Jak tehdy uvedl, díky příznivým číslům může země vstoupit do druhé fáze uvolňování poměrů.

Počínaje úterkem tak začnou v omezeném režimu opět fungovat bary a restaurace, lidé také budou moci v rámci země cestovat na delší vzdálenosti než 100 kilometrů od domova. Pařížské parky se otevřely s předstihem již v sobotu, aby si lidé mohli užít slunečný víkend.

Tvrdě dopadla pandemie i na nejrůznější kulturní akce a výstavy. Například velkolepá výstava renesančního umělce Raffaela Santiho v Římě musela své brány uzavřít jen tři dny poté, co je otevřela. Její kurátoři ale dokázali udržet pohromadě všech 120 děl, a výstava tak zájemce opět přivítá 2. června. K vidění bude do 30. srpna.

V USA přibylo 743 mrtvých

V USA za posledních 24 hodin přibylo více než 20 tisíc nakažených a 743 úmrtí s koronavirem. V obou případech jde o mírný nárůst oproti předchozímu dni. Celkově už úřady zaznamenaly 1 809 109 infikovaných, z nichž 105 099 po komplikacích doprovázejících nemoc covid-19 zemřelo. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na americkou Univerzitu Johnse Hopkinse (JHU).

O den dříve zaznamenala země s 330 miliony obyvatel 598 úmrtí a přibližně 19 tisíc nakažených.

(zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3110141-ve-francii-se-oteviraji-skoly-castecne-i-restaurace)