V zájmu klidu místních. Amsterdam zakázal pronájem bytů v centru turistům

V Amsterdamu nebude od prvního července možné pronajímat byty v historickém centru turistům. Podle agentury DPA o tom informovalo vedení nizozemského hlavního města, podle kterého turisté znepříjemňují obyvatelům centra život natolik, že je nutné zakázat podobné pronájmy. Za porušení zákazu hrozí pokuta 20 750 eur (asi 555 800 korun).

V jiných částech města mohou vlastníci bytů od příštího měsíce poskytovat ubytování návštěvníkům jen 30 dnů ročně.

Krátkodobé pronájmy podle amstedamské radnice v posledních letech zažil boom. Nabídka na příslušných internetových platformách vzrostla několikanásobně a měsíčně si zájemci o ubytování v Amsterdamu mohou vybírat z 25 000 bytů. Z každých 15 bytů v Amsterodamu prý jeden slouží k takovému pronajímání.

Při průzkumu mezi obyvateli centra se 75 procent z nich vyslovilo proti pronájmům bytů turistům.

Také Praha chce do budoucna omezit možnosti krátkodobého pronajímání bytů přes platformy typu Airbnb. Rada města nedávno schválila, že v Poslanecké sněmovně navrhne změnu živnostenského zákona, která by samosprávám umožnila regulovat takové platformy.

(Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3127469-v-zajmu-klidu-mistnich-amsterdam-zakazal-pronajem-bytu-v-centru-turistum)