V Sao Paulu se omezeně otevřely obchody. V Bombaji slouží nemocným i planetárium

V brazilském nejlidnatějším městě Sao Paulo se ve středu –⁠ zatím jen na několik hodin –⁠ otevřela většina z obchodů.  Latinská Amerika přitom nadále zůstává ohniskem nákazy, podle Reuters už v regionu s koronavirem zemřelo přes 70 tisíc lidí.  V indickém městě Bombaji slouží pacientům s koronavirem i planetárium. S krizí se potýká i starý kontinent; britští dirigenti nejnověji upozornili na „zničující“ situaci panující v klasické hudbě.

Současným ohniskem koronavirové nákazy nadále zůstává Latinská Amerika. Agentura Reuters uvádí, že v souvislosti s covidem-19 v tomto regionu zemřelo již více než 70 tisíc lidí.

Nejhůře zasažená je Brazílie, která zůstává co do počtu infikovaných po Spojených státech druhou nejpostiženější zemí světa. Tamní úřady evidují od začátku epidemie více než 772 tisíc nakažených a téměř 40 tisíc mrtvých.

Ve městě Sao Paulo se ve středu, zatím jen na několik hodin, otevřela většina z obchodů, které musely mít v posledních dvou měsících zavřeno. Agentura AP uvedla, že se kvůli tomu rychle zaplnily autobusy i metro v brazilském nejlidnatějším městě a mnoho lidí ignorovalo pravidla ohledně dodržování bezpečných odstupů. Řada z těch, kteří se do práce nebo za nákupy vydali městskou hromadnou dopravou, navíc neměla v rozporu s nařízením místních úřadů roušky. V Sao Paulu i Riu de Janeiro se ve čtvrtek mají otevřít nákupní centra.

Brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro nemoc covid-19 dlouhodobě bagatelizuje a preventivní opatření proti šíření koronaviru odmítá s tím, že ohrožují ekonomiku. Restrikce tak zavedly jen jednotlivé státy brazilské federace.

Rekordní přírůstek v Mexiku 

Mexiku za poslední den přibylo 4883 lidí nakažených koronavirem. To je vůbec nejvíce od začátku současné pandemie. Celkem tak země hlásí téměř 130 tisíc nemocných a více než 15 tisíc mrtvých.

Starostka Mexika Claudia Sheinbaumová ve středu informovala, že hygienici v hlavním městě se pustí do rozsáhlého testování na koronavirus. Jde o klíčovou součást jejích plánů na otevření ekonomiky města. Cílem je navýšit testovací kapacity do července na 100 tisíc měsíčně. Takto chtějí úřady rychle odhalit a izolovat nové případy nákazy.

Agentura AP k tomu napsala, že na rozdíl od Sheinbaumové federální vláda testování velkého počtu lidí považuje za plýtvání penězi.

Na mexické hlavní město připadá více než 32 tisíc potvrzených případů nákazy a 3200 úmrtí. AP nicméně podotýká, že oba počty jsou považovány za podhodnocené kvůli omezenému testování. Úřady v devítimilionové metropoli nadále lidem doporučují, aby pokud možno zůstali doma. Provoz v ulicích nicméně v poslední době výrazně zesílil poté, co některá odvětví ekonomiky mohla obnovit činnost.

Britští dirigenti: Orchestry nemusí pandemii přežít

Dva významní britští dirigenti Simon Rattle a Mark Elder upozornili na „zničující“ situaci panující v klasické hudbě v důsledku pandemie koronaviru. Některé orchestry  ve Spojeném království podle nich nemusí krizi přežít. Ve svém dopise, který zveřejnil list The Guardian, vyzvali vládu, aby vyjasnila podmínky, za jakých budou moci hudebníci znovu hrát.

Na obnovu kulturních akcí jako divadelních představení nebo koncertů v Británii dojde při uvolňování zákazů až později. Mnoho uměleckých organizací žije z rezerv a bez pomoci mnohým hrozí zánik, píše The Guardian.

Britská vláda sestavila skupinu, která má pomoci obnově činnosti oborů zajišťujících aktivity ve volném čase a zábavě, avšak byla kritizována za to, že v ní nejsou zástupci hudební branže. 

Reuters: V Bombaji slouží pacientům s koronavirem i planetárium

Dostihové závodiště, planetárium a další známé objekty byly v nejlidnatějším indickém městě Bombaji v posledních týdnech přeměněny v provizorní nemocnice pro léčbu pacientů s nemocí covid-19. Počet nakažených lidí totiž stále roste a finanční metropoli Indie se zoufale nedostává nemocničních lůžek, píše agentura Reuters.

I další indická města zabírají rozsáhlé prostory, včetně sportovních stadionů v hlavním městě Dillí a v Puné, pro karanténní centra. Také z vesnice postavené před více než deseti lety pro ubytování sportovců účastnících se Armádních světových her v Haidarábádu vznikla narychlo nemocnice. 

(Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3116753-v-sao-paulu-se-omezene-otevrely-obchody-britsti-dirigenti-varovali-ze-orchestry-nemusi)