V Německu přibylo nejvíc případů od ledna, i tak klesá ochota k očkování

V Německu se dále zhoršuje epidemická situace. V zemi za poslední den přibylo 17 504 odhalených případů infekce koronavirem. Jde o nejvyšší nárůst od 22. ledna. Většina Němců se i přes zhoršující se situaci ale domnívá, že bylo správné přerušit očkování vakcínou společnosti AstraZeneca. V zemi navíc klesá obecná ochota nechat se proti covidu očkovat.

Čtvrteční bilance nakažených je o zhruba 3 000 vyšší oproti minulému čtvrtku, kdy Institut Roberta Kocha (RKI) evidoval 14 356 případů covidu. Ve středu hlásil institut 13 435 nově infikovaných. Celkově již země s 83 miliony obyvatel registruje 2 612 268 případů nákazy koronavirem. 

Úmrtí spojených s covidem-19 zaznamenal RKI 74 132, z toho 272 za posledních 24 hodin. Dosud nejvíce zemřelých, 1 244, hlásilo Německo 14. ledna. Z 18. prosince pak pochází dosavadní maximum 33 777 nově nakažených, ale to zahrnovalo i 3500 dodatečně hlášených případů.

Sedmidenní incidence, která označuje počet nakažených za poslední týden na 100 tisíc obyvatel, s dneškem v Německu vzrostla na hodnotu 90. Ještě ve středu byla na 86,2 a před týdnem (11. března) 69,1. Vyšší než 90 byla incidence naposledy 2. února.

Sedmidenní reprodukční číslo v Německu momentálně činí 1,06, stejně jako předchozí den. Znamená to, že 100 infikovaných lidí nakazilo v průměru zhruba 106 dalších. Pokud je číslo dlouhodobě nad hodnotou jedna, má se za to, že se šíření infekce zrychluje.

Němci jsou ohledně očkování obezřetní

Německo se v pondělí připojilo k řadě evropských zemí, které z preventivních důvodů přerušily očkování vakcínou AstraZeneca do vyšetření případů krvácení a tvorby krevních sraženin u několika očkovaných. 

Souvislosti s podáním vakcíny sice nic nenasvědčuje, ale po vyhodnocení několika případů vážných potíží a úmrtí má ve čtvrtek oznámit své závěry k případu Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

Německo, stejně jako zhruba polovina členských států EU, mezi nimiž není Česko, pozastavilo vakcinaci preparátem od firmy AstraZeneca poté, co jeho regulátor, Institut Paula Ehrlicha (PEI), doporučil další zkoumání látky.

Podle PEI je nutné objasnit sedm zaznamenaných podezřelých případů mozkové žilní trombózy, včetně tří úmrtí.

V průzkumu společnosti Forsa pro televize RTL a NTV 54 procent respondentů odpovědělo, že zastavit očkování AstraZeneceou je správné.

Nesprávné bylo rozhodnutí ministra zdravotnictví Jense Spahna podle 39 procent dotázaných. Přibližně deset procent dotázaných označilo pozastavení očkování za přehnanou reakci.

Podle Forsa oproti předchozímu průzkumu ze 2. března o dvě procenta poklesla obecná ochota Němců nechat se nechat očkovat proti covidu-19. Nyní se chce nechat očkovat 71 procent dotázaných.

(Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/koronavirus-nakaza-pandemie-nemoc-covid-19-nemecko-ockovani-vakcina-astrazeneca.A210318_111504_zahranicni_dtt)