V letoviscích sílí covid. V Chorvatsku padl rekord čtyřikrát za týden

Chorvatsko a Řecko se v posledních dnech potýkají s rekordním nárůstem nakažených koronavirem. Nejvyšší čísla za poslední měsíce zaznamenaly i Francie a Itálie. Švýcarská Ženeva láká turisty na dárkovou kartu.

Chorvatsko zažívá vrchol epidemie koronaviru. V polovině minulého týdne tam po několika dnech nižších přírůstků nakažených padl další rekord, když ve středu úřady oznámily 219 nových případů. Do konce týdne bylo ještě poté toto dosud nejvyšší číslo od začátku pandemie covid-19 překonáno hned třikrát. Nejvyšší přírůstek Chorvatsko zaznamenalo v sobotu, kdy šlo o 309 nakažených. 

Webové portály chorvatských deníků jsou plné zpráv o nových ohniscích, spekulacích o vládních odhadech podzimních scénářů a odlivu turistů ze zemí, které po svých občanech vracejících se z balkánské země začaly požadovat karanténu. Večernji list cituje ředitele chorvatské asociace cestovního ruchu, který říká, že Chorvati by měli dělat vše pro to, aby se pandemická situace v zemi dostala na přijatelná kritéria. Pokud se tak podle něj nestane do deseti dnů, bude pro chorvatský turismus „příliš pozdě“.

Nejvíce zasažená je Splitsko-dalmatská župa a Zábřeh.

I Řecko zaznamenalo rekord

V neděli oznámilo dosud nejvyšší nárůst nově nakažených i Řecko. Ministerstvo zdravotnictví informovalo o 284 potvrzených případech. Jde o dvojnásobek oproti nejvyššímu dennímu přírůstku z dubna, kdy se země potýkala s prvním náporem nakažených. Od konce dubna do začátku srpna se denní nárůsty pohybovaly v řádech desítek případů, v druhé polovině tohoto měsíce ale pravidelně stoupají vysoko nad 200.

Na konci července vláda opět zavedla povinnost nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorách a posléze přistoupila k dalším omezením, včetně pravidel pro cesty ze zahraničí. Mimo jiné požaduje maximálně tři dny starý negativní test na koronavirus od všech, kdo do země vstoupí přes pozemní hranice. Totéž platí do konce srpna i pro cestující letecky z některých zemí. ČR mezi nimi není, ač minulý týden řecká vláda oznámila, že bude. Po jednání s českou vládou nakonec Česko na seznam nezařadila.