Španělsko podpoří cestovní ruch miliardami eur

Španělský premiér Pedro Sánchez oznámil, že vláda pomůže sektoru turistického ruchu stiženému pandemií balíkem 4,25 miliardy eur.

„Dobrou zprávou je, že jsme díky vývoji pandemie mohli uspíšit znovuotevření našich hranic,“ řekl v Madridu. Odkazoval přitom na skutečnost, že Španělsko 21. června otevírá hranice lidem z většiny unijních zemí včetně České republiky.

Podpoře turistického roku předcházel balík 3,75 miliardy eur určený pro automobilový průmysl, který Madrid oznámil v pondělí. V polovině března Španělsko pro na boj s dopady koronaviru vyčlenilo 200 miliard eur formou půjček, státních záruk, úlev i přímé pomoci.

Minulý rok navštívilo Španělsko 80 milionů turistů, což ze země na Pyrenejském poloostrově činí jednu z nejpopulárnějších cestovních destinací. Kvůli dopadu pandemie na tento klíčový segment tamní ekonomiky se očekává, že hospodářství Španělska klesne více než ekonomiky evropských sousedů. Nejhorší scénář španělské centrální banky počítá letos s poklesem hrubého domácího produktu až o 15 procent.

Někteří němečtí turisté mohou sice v rámci pilotního projektu přímo létat na Baleárské ostrovy, ale celá země by se měla turistům z EU s výjimkou Portugalska otevřít 21. června. Většina Španělů stále nemůže cestovat mezi jednotlivými regiony.

Zkrácená letní sezona ohrozila desítky tisíc pracovních míst. Nemálo pracovních sil musí celý rok zvládnout s pomocí peněz vydělaných od května do září. Španělská centrální banka očekává, že míra nezaměstnanosti se bude nejméně ještě po rok 2022 držet nad 17 procenty.

(Zdroj: https://www.ttg.cz/spanelsko-podpori-cestovni-ruch-miliardami-eur/)