Slovinsko zařadilo zpátečku, neotevře se všem.

V pátek to bylo téma mnoha cestovatelských rubrik. Slovinská vláda ve čtvrtek pozdě večer trochu nečekaně rozhodla o tom, že turistům ze zemí EU umožní hladký příjezd do země. Ještě dříve, než se lidé vzpamatovali a stihli své dovolené naplánovat, však vláda vydala dodatek, který je už značně střídmější. Naznačuje, že ne každý bude moci do Slovinska zavítat.

Slovinsko zvládlo první vlnu nákazy koronavirem na výbornou, a tak není divu, že začíná řešit možnost otevření se turismu, který tvoří nemalou část příjmů této země. Dosavadní postup v uplynulých pěti dnech by se dal popsat jako překotný, přesto už existují jasnější obrysy toho, jak by tamější léto mohlo letos vypadat.

Ve čtvrtek večer slovinská vláda rozhodla o ukončení stavu epidemie na území Slovinska ke dni 31.5. 2020, znamenalo to, že se otevřou hranice pro všechny občany EU, pro které se i rušila povinnost karantény po vstupu do země. Neměl být vyžadován ani negativní test na koronavirus. Jenže pak si zřejmě někdo uvědomil, co by toto neřízené otevření mohlo vyvolat, a začalo se jednat dále.

Už v neděli večer vláda přijala doplnění nové vyhlášky ve smyslu, že se hranice budou otevírat postupně a vláda bude průběžně aktualizovat seznam zemí, ze kterých bude povolen vstup do Slovinska. To bude posuzovat Národní institut veřejného zdraví (NIJZ). Pro tuto chvíli je na seznamu zatím jen Chorvatsko.

Jednoduše řečeno, Slovinsko se přidalo k těm zemím, které si budou regulovat, koho k sobě pustí na základě dané epidemiologické situace v té či oné zemi. Jednoduché a docela jasné. Nyní se tak do Slovinska jako turisté nedostanete, protože ČR zatím není na seznamu schválených zemí.

Pokud plánujete cestu do Chorvatska, tak Slovinsko by nemělo dělat potíže a mělo by průjezd Čechům do sousední země umožnit tak jako tak. Samozřejmě třeba s nějakými určitými podmínkami.

(zdroj:https://www.novinky.cz/cestovani/clanek/slovinsko-zaradilo-zpatecku-neotevre-se-vsem-40324577#seq_no=6&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart&dop_req_id=U8WuLrIiB5E-202005211742&source=article-detail)