Slovinsko opět zařadí ČR mezi bezpečné země, kromě Moravskoslezského kraje

Slovinská vláda zařadí od 7. července, tedy od úterý, Českou republiku zpět mezi bezpečné země. Na žlutém seznamu méně bezpečných oblastí ale zůstane Moravskoslezský kraj, sdělil v pondělí ministr zahraničí Tomáš Petříček. Čeští turisté tak budou moci cestovat do země bez omezení.

Česko zařadily mezi země se středním rizikem nákazy koronavirem i Estonsko, Lotyšsko a Kypr. Reagovaly tak na růst počtu nakažených v Česku, zejména kvůli ohnisku koronaviru na Karvinsku. V Lotyšsku a Estonsku čeká české turisty povinná karanténa, na Kypru a do pondělka ve Slovinsku se pro pobyt v zemi vyžaduje negativní test na covid-19.

Vláda lobbuje za to, aby byli čeští občané daných omezení ušetřeni. Zejména pak naléhala na Slovinsko s upozorněním právě na lokální koncentraci nových případů nákazy v Česku.

„Lidem to komplikuje situaci, řada lidí kvůli tomu možná ani neodcestuje,“ varoval předtím Petříček s tím, že například náklady spojené s testováním činí zhruba dva tisíce korun na osobu.

V pondělí Petříček oznámil, že jeho slovinský protějšek Anže Logar mu potvrdil, že omezení padá. Kvůli těmto zábranám kritizovala vládu zejména politická opozice, která kabinet obvinila z toho, že nemá situaci na Karvinsku pod kontrolou.

(Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/slovinsko-bezpecne-zeme-cesko-petricek.A200706_173548_zahranicni_remy)