Slovinsko jak první v Evropě ohlásilo konec epidemie koronaviru a otevřelo hranice se všemi sousedy

Slovinská vláda oficiálně oznámila, že epidemie koronaviru v zemi skončila. Slovinsko se tak podle agentury Reuters stalo první zemí v Evropě, která tak učinila. Stalo se tak poté, co úřady během dvou týdnů zaznamenávaly méně než sedm nových případů nákazy za den. Příchozí z Evropské unie zároveň již nebudou muset po příjezdu do Slovinska strávit nejméně sedm dní v karanténě, uvedla vláda v prohlášení po čtvrtečním zasedání.

Díky otevření slovinských hranic se všemi sousedními zeměmi „letní dovolené na chorvatském pobřeží Jadranu prakticky už nic nebrání“, napsala rakouská agentura APA. Asi dvacetikilometrový úsek Jaderského moře má i zhruba dvoumilionové Slovinsko.

„Slovinsko zkrotilo epidemii během dvou měsíců. Slovinsko má teď nejlepší epidemiologickou situaci v Evropě, což dovoluje zrušit stav epidemie,“ prohlásil premiér Janez Janša ve čtvrtek v parlamentu.

(Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/slovinsko-jak-prvni-v-evrope-ohlasilo-konec-epidemie-koronaviru-a-otevrelo-hranice-se-vsemi-sousedy.A200515_104039_ln_zahranici_ele)