Slovensko zpřísní karanténní opatření

Slovensko kvůli koronaviru zpřísní karanténní opatření, postupně uzavře většinu prodejen, omezení se mají dotknout i hotelů a skiareálů. Od středy začal nouzový stav platit v Bavorsku. V celé spolkové zemi u západních hranic s Českem je omezen volný pohyb obyvatel a v ohniscích nákazy se musí dodržovat i noční zákaz vycházení. 

Od 21. prosince Slovensko nejméně na tři týdny uzavře většinu prodejen. Již od tohoto pátku nebudou moci restaurace podávat jídlo ani na terasách, od pondělí pak klienti hotelů a návštěvníci lyžařských středisek budou muset mít negativní výsledek testu na koronavirus. Na konci prosince by větší podniky měly začít s pravidelným testováním svých zaměstnanců.

Otevřené budou moci zůstat prodejny nabízející zboží k zajištění základních životních potřeb.

„Situace na Slovensku se v uplynulých dnech epidemicky zhoršila a bude se zhoršovat i v dalších dnech. V nemocnicích přibývají noví pacienti s onemocněním covid-19 a trend není příznivý. Musíme udělat všechno pro to, abychom to zvládli, aby nám nezkolaboval zdravotnický systém,“ komentoval krok vlády ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

Podobné opatření v zemi pod Tatrami platilo již během první vlny koronavirové krize letos na jaře. Podle premiéra Igora Matoviče by se omezení po třech týdnech mohla postupně odbourávat v těch regionech, kde to epidemická situace dovolí.

Školní vánoční prázdniny začnou na Slovensku již 21. prosince. V současnosti se většina žáků učí distanční formou, otevřené jsou jen mateřské školy a základní školy pro žáky prvního stupně.

Nová opatření, která v neděli představila vláda bavorského premiéra Markuse Södera, se dotýkají i malého pohraničního styku, který je zakázán. Češi či Rakušané si tak nemohou nejméně do začátku ledna zajet do Bavorska nakoupit či natankovat. Pendleři mohou nadále za prací dojíždět. Restrikce mají platit do 5. ledna.

Obyvatelé německé spolkové země s téměř dvanácti miliony obyvatel mohou od středy vycházet z domu jen v případě, pokud k tomu mají pádný důvod. Smí například do práce, do školy či k lékaři. Mohou si rovněž dojít na nákup potravin či léků a také na bohoslužbu.

V bavorských okresech či městech s více než 200 případy infekce virem SARS-CoV-2 na 100 tisíc obyvatel nesmí lidé vycházet mezi 21:00 a 5:00. Výjimka platí například pro cesty do práce a venčení psů. Na veřejnosti se nově nesmí pít alkohol, přičemž zákaz bude platit i na Silvestra. Příchod nového roku bude možné přivítat jen ve skupině pěti lidí ze dvou domácností. 

Opatření v boji s koronavirem se ve středu zpřísňují také v Dánsku. Ve velké části země se uzavřou bary, restaurace, divadla, kina, muzea a další kulturní zařízení. Školy přecházejí na distanční výuku.

Koronavirem se v Německu za úterý nakazilo dalších 20 815 lidí. Zemřelo na něj 590 pacientů, což je nejvíc od začátku pandemie. Informoval o tom Institut Roberta Kocha, který rovněž zaznamenal dosud nejvyšší počet nových infekcí na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, a to 149,1. Cílem federálního kabinetu i spolkových vlád je méně než 50 nových případů na 100 tisíc obyvatel. To úřadům umožní znovu sledovat kontakty infikovaných.

Kancléřka Angela Merkelová kvůli pandemii navrhla po letech schodkový rozpočet. Ten hájila před poslanci.

(Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3238178-v-bavorsku-zacal-nouzovy-stav-s-omezenim-pohybu-pres-hranice-biden-chce-rychle-ockovani