Slovensko začalo hromadně testovat, v Sasku budou pokutovat netestované pendlery

Zahájení hromadného testování obyvatel na koronavirus na Slovensku provázely nepříjemnosti. Dopoledne tam totiž spadl státní internetový portál na rezervaci termínu. O pár set kilometrů dál zase německé Sasko zpřísnilo pravidla pro zahraniční pendlery – pokud se nebudou alespoň jednou týdně testovat, hrozí jim pokuta až 500 eur (13 tisíc korun).

Podle nedělního rozhodnutí vlády budou Slováci nově i na cesty do práce či do přírody potřebovat negativní výsledek testu.

Bez on-line registrace, kterou umožnila jen část z 250 mobilních odběrových míst, si zájemci musejí u testovacích center vystát frontu. Podle oznámení na státním webu byla registrace na testy pozastavena z technických příčin. Systém patrně nezvládl nápor po ohlášení celostátního testování. Odpoledne však rezervační systém začal znovu fungovat.

Od plošného testování obyvatel si kabinet premiéra Igora Matoviče slibuje kromě jiného snížení tlaku na nemocnice a počtu infikovaných dříve, než se v zemi rozšíří nakažlivější mutace koronaviru.

Stávající kolo plošného testování potrvá do úterý 26. ledna. Od následujícího dne se jen na lidi s negativním výsledkem testu na koronavirus bude vztahovat širší okruh výjimek z prodlouženého zákazu vycházení. Až na výjimky pouze se zmíněným potvrzením budou moci lidé jezdit do práce, do přírody či vycestovat do zahraničí a vrátit se zpět do vlasti. I bez testu bude možné opustit bydliště kromě jiného kvůli nákupu základních životních potřeb, návštěvě lékaře či účasti na pohřbu.

Omezení volného pohybu se vztahuje také za zahraniční turisty, kteří přijedou do země; na Slovensku jsou platné i výsledky testů provedených v Česku.