Slovensko od pátku zařadí Česko kvůli koronaviru mezi rizikové země

Slovensko od pátku zařadí Česko kvůli koronaviru mezi rizikové země, rozhodl krizový štáb. Při návratu bude třeba test na koronavirus nebo karanténa, uvedl státní tajemník ministerstva zahraničí Martin Klus. Slovenský premiér Igor Matovič uvedl, že Česku drží palce, aby se vrátilo na zelený seznam. Český předseda vlády večer nicméně řekl, že ČR není rizikovou zemí.

Česko se nachází kvůli koronaviru ve špatné situaci. Držme palce, aby se co nejdříve vrátili na náš zelený seznam, prohlásil slovenský premiér Igor Matovič.

Podle Kluse se navrátilci z Česka budou muset prokázat negativním testem ne starším než 72 hodin nebo nastoupit do pětidenní domácí karantény a projít testy, uvedl Klus na svém Facebooku. 

Výjimku budou mít pendleři do 30 km od nejbližšího hraničního přechodu, studenti, pedagogové, výzkumníci, zdravotníci, zemědělci, sociální pracovníci, pracovníci v kritické infrastruktuře, někteří sportovci a umělci.

Státní tajemník z jednání ústředního krizového štábu také na internetu napsal, že dodržování nařízení budou úřady prověřovat namátkovými kontrolami a sledováním pohybu mobilních telefonů.

„Slovenské rozhodnutí jsem očekával. Výsledky jednání slovenského krizového štábu nyní bude řešit hlavní slovenský hygienik, který v následujících dnech stanoví i přesné podmínky pro výjimky. Obecně máme zatím od slovenské strany informace o povinnosti negativního testu nebo pětidenní karantény s platností od pátku 18/9,“ řekl portálu iDNES.cz český ministr zahraničí Tomáš Petříček. 

„Slíbil jsem českému premiérovi (Andreji) Babišovi, že s Českem nezavřeme hranice. Sem rád, že se nám podařilo dohodnout na tom, že hranice nebudou zavřené úplně,“ prohlásil slovenský premiér Igor Matovič. Česko se podle něj nachází ve špatné situaci a je třeba mu držet palce, aby se vrátilo na zelený seznam. 

Slovenský premiér zkritizoval způsob, jakým Klus informoval o zařazení Česka mezi rizikové země. „Zřejmě jsme to měli měli jako malému děcku vzít mobil a zamknout ho do skříňky,“ prohlásil. 

Pondělní krok není překvapivý, již minulý týden ho navrhla pandemická komise slovenské vlády, jejímiž členy jsou kromě politiků také například hlavní hygienik či odborníci v oblasti epidemiologie a infektologie.

Krizový štáb také rozhodl, že Rakousko a Maďarsko s výhradou zůstávají v zelené zóně. Pro Ukrajinu se zpřísní pravidla. 

Také při cestách z jiných rizikových zemí EU na Slovensko budou moci cestující nově předložit výsledek negativního testu na koronavirus, aby se v zemi pod Tatrami vyhnuli karanténě. Bratislava dosud měla na svém seznamu takzvaných bezpečných zemí ohledně koronaviru 26 států. Nově do něj zařadila Švédsko, Bulharsko a Kanadu. 

Slovensko se přidalo k dalším státům, které kvůli stoupajícím číslům nakažených koronavirem se rozhodl zařadit Česko či jeho části mezi rizikové země. Patří mezi ně Británie, Irsko, Švýcarsko, Norsko, Dánsko, Finsko, Estonsko a Slovinsko. Německo a Belgie se rozhodly na seznam rizikových oblastí zařadit pouze Prahu. 

Také pětimilionové Slovensko v posledních týdnech čelí nárůstu počtu infikovaných. Vůbec nejvyšší přírůstek, 226 nakažených, země zaznamenala na začátku září. Podle premiéra Matoviče Bratislava zatím nebude snižovat počty diváků či účastníků na kulturních či sportovních akcích, jak to navrhovali odborníci a mezitím například pro Bratislavu nařídili hygienici. Nadále tak v interiérech budou povoleny akce s maximálně 500 účastníky, pro exteriéry zůstane horní limit 1 000 lidí.

Česko není rizikové, reaguje Babiš

Podle premiéra Babiše není Česko kvůli šíření koronaviru riziková země, jak uvádí Slovensko. Chápe ale pozici slovenského premiéra Igora Matoviče, který má křehkou koalici, řekl Babiš novinářům v Lánech po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

Český předseda vlády argumentoval tím, že Slovensko podle něj testuje až pětkrát méně. „Mně je to líto, protože epidemiologové rozhodli o nějakých číslech a samozřejmě my bychom mohli diskutovat o tom, kdo a jak testuje,“ prohlásil. „Pokud v neděli my jsme měli 6 890 testů, tak Slovensko mělo 1 425, pokud my jsme v pátek měli 18 329 testů, tak Slovensko 6 191,“ dodal.

Podle českého státního webu Koronadata Česko v přepočtu na obyvatele provedlo od začátku epidemie zhruba o dvě pětiny více testů než Slovensko. Na každých 100 000 obyvatel Česko udělalo asi 10 000 testů, zatímco Slovensko asi 7 000. Případů nemoci covid-19 bylo ale v České republice zaznamenáno v přepočtu na každých 100 000 obyvatel od začátku epidemie přes 340, což je zhruba třikrát víc než na Slovensku.

 

(Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/slovensko-koronavirus-hranice-karantena.A200914_171234_eko-zahranicni_elka)