Slovensko částečně otevřelo školy a zruší většinu omezení. Řím pustil návštěvníky do Kolosea

Obyvatelé řady evropských zemí se v pondělí dočkali další vlny uvolňování koronavirových opatření. V Itálii jsou znovu přístupné některé památky včetně římského Kolosea. V Nizozemsku se otevřely kavárny, muzea a střední školy, v Norsku bary a zábavní parky. Postupně se začínají zmírňovat restrikce i ve Velké Británii. Částečně se tam otevírají školy, stejně jako na Slovensku. Tamní premiér oznámil zrušení většiny omezení.

V rámci vlny rozvolňování protikoronavirových restrikcí se v Itálii otevřely další památky včetně římského Kolosea či Vatikánských muzeí.

Návštěvníci Kolosea musí dodržovat přísná bezpečnostní pravidla. Lístky lze objednat jen předem přes internet, před vstupem si musí nasadit roušky a nechat si změřit teplotu. Památku může nově navštívit pouze 1600 turistů denně; před koronavirovou krizí, kvůli které úřady Koloseum uzavřely na začátku března, to bylo za den až 20 tisíc lidí.

Své prostory otevřela také Vatikánská muzea, přístupná bude znovu i tamní knihovna a studovna archivů. Lístek na prohlídku Sixtinské kaple si přes internet rezervovalo okolo 1600 lidí, píše agentura AP. Podobně jako v Koloseu i na levém břehu Tibery zaměstnanci muzea měřili návštěvníkům teplotu a dohlíželi na povinné zakrývání nosu a úst.

Ve velké části Španělska zahájily provoz bazény, restaurace a nákupní centra. V Bilbau už je možné zajít si do Guggenheimova muzea. Přes své hranice pouští Andorra Španěly i Francouze. Pláže, kavárny a restaurace zpřístupňuje Rumunsko. Albánie otevírá hranice, hotely a jesle. 

Karanténní opatření začíná zmírňovat i Moskva a ruský prezident Vladimir Putin má představit plán obnovy hospodářství. Ukrajinu opět křižují vlaky, otevírají se zde mateřské školky a tělocvičny. V bazénu si Ukrajinci ale zatím nezaplavou.

Některé spoje znovu nabízí největší evropská letecká společnost Lufthansa. Provoz po odstávce zahájují skandinávské aerolinky SAS. Mimo Evropu se otevírají pláže v americkém Miami Beach. S třetí vlnou otevírání ekonomiky začíná Thajsko.

Tanzanie otevírá univerzity a znovu tam začínají sportovní soutěže. Uvolňovat restrikce začíná též Jihoafrická republika. Přestává platit zákaz vycházení, činnost zahajuje většina obchodů a koupě alkoholu už není zakázaná.