Slováci předběhli Čechy, ode dneška mohou za hranice a zpět bez testu

Obyvatelé Slovenska mohou od čtvrtka vycestovat na jeden den do vybraných zemí včetně Česka, aniž by při návratu museli nastoupit do karantény nebo předložit potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus. Češi se podobné možnosti i přes probíhající diskuse zatím nedočkali.

Jmenovitě mohou Slováci vycestovat do Polska, České republiky, Maďarska, Rakouska, Chorvatska, Slovinska, Německa a Švýcarska bez povinnosti testu na covid-19 a nemusí ani do povinné 14denní karantény. „Tím chceme umožnit především obchodní jednání a návštěvy rodin v těchto zemích,“ řekl premiér Igor Matovič.

Výjimku z povinné karantény dostali obyvatelé Slovenska včetně cizinců s pobytem v zemi pod Tatrami. Po vycestování do osmi vybraných států se ale musí vrátit na Slovensko do 24 hodin.

Dodržování nařízení na hraničních přechodech ověřují policisté. Zájemci o vycestování musí vyplnit formulář, do kterého hlídka zapíše čas překročení hranic a který se zkontroluje při návratu.

Češi domů jen s testem nebo přes karanténu 

Češi i cizinci, kteří chtějí vstoupit na území České republiky, se naproti tomu musí stále prokazovat negativním testem na koronavirus, případně se odebrat do karantény.

 „Osoby vstupující na území ČR mají i nadále kromě stanovených výjimek povinnost předložit při vstupu potvrzení o negativním RT-PCR testu na COVID 19 ne starší než 4 dny, nebo nahlásit svůj vstup krajské hygienické stanici, která rozhodne o karanténním opatření,” informuje na svém webu české ministerstvo zahraničí.