Při návratu ze Španělska budou od 7. ledna opět nutné testy, výjimkou jsou Kanárské ostrovy

Od čtvrtka 7. ledna budou opět potřeba negativní testy na koronavirus při návratu ze Španělska s výjimkou Kanárských ostrovů, povinné budou i pro přijíždějící cizince.

Španělsko tak doplní většinu evropských zemí, které spadají do červené kategorie. Cestující, kteří v těchto zemích strávili v posledních 14 dnech dobu delší 12 hodin, jsou povinni před návratem do České republiky vyplnit příjezdový formulář. Do 5 dnů od vstupu na území České republiky se dotyčný musí podrobit PCR testu a výsledek musí být předložen do 7 dnů od příjezdu příslušné krajské hygienické stanici. Po návratu je možné předložit také výsledek PCR testu z jakékoliv země EU, který ale nesmí být starší 72 hodin. Tato povinnost se nevztahuje na osoby mladší 5 let. 

Před oznámením výsledku testu je nutné, aby se dotyční chovali obezřetně a omezovali kontakty se zranitelnými skupinami obyvatel, především pak se seniory. Měli by zároveň zvážit home office, pokud to povaha práce umožňuje.

Kanárské ostrovy jako jediná část Španělska zůstanou v oranžové kategorii, kde už nyní figurují Francie, Řecko, Finsko, Irsko, Island, Norsko, Malta, portugalské Azory a Madeira. Po návratu z těchto zemí musejí cizinci, kteří na území ČR pracují nebo studují, předložit výsledek PCR testu. A to před vstupem na pracoviště, případně před vstupem do vzdělávací instituce, kde studují.

Systém semaforu upravuje také kategorii zelených zemí, ve které žádná z těchto povinností neplatí. Vzhledem k aktuální epidemické situaci napříč Evropou je v této kategorii momentálně zařazen pouze Vatikánský městský stát.

Parametry a kritéria tzv. semaforu vycházejí z hodnocení epidemiologických kritérií a ukazatelů daných států.

(Zdroj: https://www.ttg.cz/pri-navratu-ze-spanelska-budou-od-7-ledna-opet-nutne-testy/)