Od 15. června budou moc Češi do Řecka bez karantény, otevřít se turistům plánuje i Bulharsko

Řecko oznámilo seznam zemí, odkud mohou turisté od 15. června létat do Atén a Soluně. Je mezi nimi i Česko. Turisté navíc nebudou muset jít do karantény. Do dalších destinací v Řecku se má létat od července. Zrušit povinnou dvoutýdenní karanténu pro občany z většiny zemí Evropské unie, Srbska a Severní Makedonie plánuje Bulharsko. Pandemie se promítá do poklesů světových ekonomik, v Evropě registrují velké propady v Itálii nebo Francii.

Řecká vláda doufá, že díky relativně nízkému počtu potvrzených případů koronaviru – v zemi se nakazilo méně než 2900 lidí – zahraniční turisté na Řecko nezanevřou a zmírní dopady očekávaného poklesu ekonomiky. Turismus tvoří asi 20 procent ekonomiky země. 

Řecké úřady se podle AP na zahájení turistické sezony na ostrovech v Egejském moři připravují rozšiřováním testovacích kapacit. I když mnoho obyvatel ostrovů na turismu ekonomicky závisí, nadcházejícího příjezdu lidí zvenčí se obává. Izolace na ostrovech místním lidem v době šíření koronaviru dosud poskytovala bezpečí. 

Nemocnice na ostrovech dostávají finance na vytvoření jednotek intenzivní péče. Na menších ostrovech, kde jsou jen základní zdravotnická zařízení, pomáhají místní organizace. Ti dodávají dobrovolníky a nafukovací čluny, díky nimž se lékaři mohou dopravit na vzdálené ostrovy, jako je Sikinos ležící severozápadně od Santorini, a provádět zde testy.

Otevře se i Bulharsko

Bulharsko od začátku června plánuje zrušit povinnou dvoutýdenní karanténu pro občany z většiny zemí Evropské unie, Srbska a Severní Makedonie. V pátek to uvedl hlavní epidemiolog země Angel Kunčev. 

Ten řekl, že zrušení povinné karantény od začátku příštího měsíce odborný tým navrhl vládě, plán musí ještě schválit ministr spravedlnosti. Do izolace ovšem nadále budou muset lidé, kteří přijedou z nejzasaženějších zemí sedmadvacítky. Týká se to například Itálie, Španělska, Švédska nebo Belgie.

Bulharské úřady už zrušily většinu opatření, které v březnu zavedly ve snaze zabránit šíření koronaviru. Skončila omezení svobody pohybu v rámci země, znovu se otevřely restaurace, kavárny, posilovny nebo divadla.

(Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3107600-brazilie-hlasi-rekord-v-poctu-nakazenych-koronavirem-za-den-cina-naopak-neregistruje)