Mekka letos jen pro místní, Saúdská Arábie zakáže pouť lidem ze zahraničí

Koronavirová epidemie se letos dotkne i tradiční pouti do Mekky. Saúdská Arábie letos zakáže cestování lidem ze zahraničí. Hadždž, jak je pouť v arabštině nazývána, tak bude umožněna jen omezenému počtu občanů a stálých obyvatel Saúdské Arábie, informoval v pondělí Rijád. Chce tak zajistit dodržování vzdáleností mezi lidmi.

Pouť do Mekky má začít koncem července. Loni hadždž, který má vykonat každý muslim, pokud mu to prostředky a zdraví dovolí, podniklo 2,5 milionu věřících.  Letos poprvé v moderních dějinách nebude muslimům z celého světa umožněno pouť podniknout, uvedla agentura Reuters.

„Toto rozhodnutí bylo přijato, abychom zajistili bezpečný průběh hadždže v hlediska veřejného zdraví, přičemž budeme dodržovat všechna preventivní opatření a nezbytná pravidla ohledně rozestupů mezi lidmi s cílem ochránit lidi před rizikem spojeným s touto pandemií a v souladu s učením islámu o zachování životů lidských bytostí,“ uvedlo ministerstvo, které má každoroční pouť na starost.

Počet nakažených koronavirem v Saúdské Arábii překročil 160 000, z nichž 1 307 lidí zemřelo. V posledních dvou týdnech počty nově nakažených rostou.

(Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/arabie-mekka-pout.A200623_061149_zahranicni_bur)