Matovič na návštěvě Prahy. Oznámil otevření hranic mezi Českem a Slovenskem

Slovenský premiér Igor Matovič přijel na oficiální návštěvu Česka. Jde přitom o jeho první zahraniční cestu po březnovém nástupu do úřadu, kvůli epidemii koronaviru zatím podobné akce odkládal. V Praze se už Matovič setkal s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO), se kterým by měl mluvit o dopadech pandemie nebo o evropském rozpočtu na příští roky. Sejde se také s prezidentem Milošem Zemanem nebo s předsedy obou komor parlamentu. 

Matoviče uvítal Babiš před Kramářovou vilou. Během ceremonie hrála nejprve slovenská hymna, následovala ta česká. Matovič se pozdravil s několika členy české vlády a Babiš si poté podal ruku s členy slovenské delegace, která Matoviče doprovází.

„Jsem velice rád, že můžu přivítat na první oficiální návštěvě slovenského premiéra Igora Matoviče. Těší mě, že dodržel tuto tradici. My jsme intenzivně komunikovali a pan premiér přivezl takový dárek, který vám teď sdělí,“ řekl Babiš.

„Je to v podstatě náš společný dar, je to takové naše malé tajemství s premiérem Andrejem Babišem, které tedy my známe už dva dny, ale podařilo se ho uchovat pod pokličkou, aby se neprozradilo,“ dodal Matovič. „Ten dárek je, že zavádíme úplně volný pohyb mezi Slovenskou a Českou republikou,“ oznámil šéf slovenské vlády.

„Takže dneska od půlnoci se mohou Češi a Slováci normálně pohybovat mezi Českem a Slovenskem tak, jak to bylo, než přišel ten vir,“ dodal Babiš s tím, že podrobnosti sdělí po poledni na tiskové konferenci.

Později by se měl Matovič přesunout na Pražský hrad, kde se sejde s prezidentem Zemanem. Podle prezidentova mluvčího lze předpokládat, že státníci budou mluvit o prioritách nové slovenské vlády a prioritách ve vzájemných vztazích. Debatovat by také mohli o koronaviru nebo o evropské agendě.

Matovič se svým politickým uskupením Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) vyhrál březnové parlamentní volby, čímž ukončil osmiletou vládu Smeru-SD. Matovičův kabinet se v prvních měsících své vlády musel zabývat zejména reakcí na epidemii koronaviru, Slovensku se podařilo udržet nízký počet nakažených.

(Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3110963-zive-slovensky-premier-matovic-prijel-do-prahy-sejde-se-s-babisem-i-zemanem)