Maďarsko se zavře všem cizincům. Babiš jedná o výjimce pro Čechy

V Řecku vypukl požár poblíž archeologického naleziště, Maďarsko se má zítra zavřít všem cizincům, premiér Orbán má dnes s českým ministerským předsedou Andrejem Babišem jednat o výjimkách pro Čechy.

V Řecku vypukl požár blízko Atreovy pokladnice

Celkem 27 hasičů, doprovázených devíti hasičskými auty, dvěma letadly a helikoptérou, bojovalo v řeckých Mykénách s ohněm. V ohrožení byla na archeologickém nalezišti zejména hrobka známá jako Atreova pokladnice.

 Podle tamních zpravodajů požár propukl v neděli a návštěvníci lokality museli být evakuováni. Památky lokality nebyly ohněm poničeny, vítr podle hasičů pracoval v jejich prospěch, informuje list the Guardian.

Wizz Air kvůli uzavření maďarských hranic ruší velkou část letů

Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air od 7. září prudce sníží počet týdenních letů do a z Maďarska. Reaguje tak na oznámení vlády, že od 1. září nejméně na měsíc uzavře hranice pro cizince, aby se zabránila šíření nemoci covid-19.

Wizz Air v prohlášení uvedl, že od 7. do 30. září sníží počet týdenních letů na 32. Od 1. do 6. září bude v provozu 126 letů. Pro cestující zůstanou k dispozici jen nejoblíbenější trasy.

Wizz Air v posledních letech expandoval z východní do západní Evropy a zařadil se mezi společnosti, které se nejrychleji začaly zotavovat z koronavirové krize. Minulý týden však firma varovala, že oživení by se mohlo zastavit, protože cestování po Evropě ohrožují omezení nařízená vládami.
 
Do Maďarska budou moci cizinci od úterý jen výjimečně

Zavření maďarských hranic nejméně na jeden měsíc pro cizince od 1. září nebude platit pro občany jiných států, kteří mají v Maďarsku trvalý pobyt nebo minimálně 90 dní platné povolení k pobytu. Podle agentury APA to vyplývá z informace s podrobnostmi tohoto opatření, které byly o víkendu zveřejněné v úředním věstníku.

Český premiér Andrej Babiš se měl dneska pokusit vyjednat se svým maďarským protějškem výjimku pro Čechy, kteří mají v Maďarsku už objednaný pobyt. Výsledek jednání zatím není znám.

Chorvatsko láká na festival literatury

Od 6. do 12. září bude v chorvatském Záhřebu probíhat už 8. ročník Festival světové literatury. Formát se bude od jiných ročníků lišit, a to kvůli koronavirovým opatřením, která s sebou poslední měsíce přinesly.

V průběhu sedmi dní budou jednotlivé programy buď vysílány v národní televizi, nebo proběhnou v záhřebském knihkupectví Fraktura. Do města se spolu s nadšenci knih vypraví i 60 autorů z několika světových zemí.

 

Cílem festivalu je podle webu Croatia Week spojit to nejlepší z tamní a mezinárodní literatury a poskytnout divákům příležitost k interakci se spisovateli současné doby.

(Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/madarsko-se-zavre-vsem-cizincum-babis-jedna-o-vyjimce-pro-cechy-117879#seq_no=4&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=poCCBBjvBz8-202008311341&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz)