Londýnem se šíří nová mutace koronaviru

Hlavním městem Británie se rychle šíří nová mutace koronaviru. Už se objevila u více než tisíce pacientů. Informoval o tom britský ministr zdravotnictví Matt Hancock, který zároveň pro zasažené oblasti nařídil přísnější restrikce. Odborníci varují před hysterií.

„Doposud jsme identifikovali více než tisíc případů,” řekl Hancock ve sněmovně. Podle něj se tato mutace šíří „velmi ostře a exponenciálně”, a to nejen v Londýně, ale i v okolních hrabstvích Kent a Essex.

Britští vědci nyní zjišťují, zda může tato mutace způsobit ještě větší nárůst celkového počtu nakažených v populaci. Podle dostupných informací se jedná o genetickou mutaci v takzvaném spike proteinu, který virus používá pro proniknutí do hostitelské buňky.

„Změny v této části spike proteinu by mohly způsobit, že se virus bude rychleji šířit a bude více nakažlivý,” varovala organizace anglického veřejného zdraví.

Dávat pozor, ale nehysterčit

Ředitel zdravotní organizace Wellcome si myslí, že jde o velmi závažné zjištění. „Musíme zakročit, abychom byli před virem napřed,” apeloval.

Někteří lékaři se ale snaží nervozitu uklidnit. Alan McNally, expert z Birminghamské univerzity, varoval před zbytečnou hysterií. „Nevíme, jestli je více přenosný, infekční nebo nebezpečný. Jen na něj musíme dávat pozor,” řekl.

Podobně situaci vnímá i expert BBC James Gallagher. „Viry pořád nějak mutují. Prostě to mají v povaze,” vysvětlil. Upozornil, že jenom to, že nová mutace nějak souvisí s nárůstem případů v Londýně, ještě neznamená, že ho přímo způsobuje.

Britské ministerstvo zdravotnictví pro jistotu uvalilo na zasažené oblasti v Londýně přísnější restrikce a o informovalo o nové mutaci Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).