Kanárské i Baleárské ostrovy mezi bezpečnými destinacemi. Návrat do ČR bez omezení

Ministerstvo zdravotnictví České republiky dnes zařadilo Kanárské i Baleárské ostrovy na seznam zemí s nízkým rizikem nákazy onemocnění COVID-19. Při příjezdu z těchto zemí zpět do České republiky tak od dnešního dne není nutné se prokazovat negativním PCR testem nebo nastoupit karanténu. Španělsko zůstává červené i nadále.

Španělsko bylo přesunuto na seznam rizikových zemí s účinností od 24. srpna 2020. Čeští cestovatelé se tak od této doby musí při příjezdu ze Španělska zpět do České republiky prokazovat negativním testem na COVID-19 nebo absolvovat karanténu. Kanárské ostrovy byly vyřazeny ze seznamu bezpečných zemí o něco později a zmíněné opatření pro ně začalo platit až od 14. září.

Dnešním dnem se však situace opět mění. Kanárské i Baleárské ostrovy byly znovu přesunuty na seznam zemí s nízkým rizikem nákazy. Návrat zpět do České republiky je tak bez omezení.

Podle tzv. Semaforu vytvořeného a aktualizovaného Ministerstvem zdravotnictví České republiky zůstává od 5. 10. červené pouze Španělsko. Při návratu z něj a ze zemí, které nejsou uvedeny na seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy, je třeba vyplnit před příjezdem zpět do České republiky formulář. Současně je nutné do 5 dní absolvovat test na COVID-19.

Podmínky vstupu do Španělska a na ostrovy

Cestování do Španělska není v současné chvíli omezené. Před cestou je akorát nutné vyplnit online formulář, na základě čehož vám dojde QR kód. Ten budete následně potřebovat po příletu či příjezdu do Španělska.

Co se týká Kanárských ostrovů, je doporučeno si přivézt ze země negativní test na COVID-19. Pokud tak ale neučiníte, nic se neděje. Otestují vás zdarma po příletu s tím, že výsledek byste měli znát do hodiny.

Česko vyřadilo Kanárské (a Baleárské) ostrovy ze seznamu rizikových oblastí a od pondělí 5.10. není při návratu z těchto destinací povinný test na Covid-19 ani karanténa. 

(Zdroj: https://pelipecky.cz/kanarske-balearske-ostrovy-navrat-bez-omezeni/