Jak koronavirus pro Čechy změnil režim na hranicích evropských stát

S ústupem nákazy koronavirem SARS-CoV-2 se postupně uvolňují opatření v jednotlivých evropských zemích a ruku v ruce s tím se otevírají i hranice. Země, jejichž hospodářství je závislé na turistice, se snaží brzkým otevřením hranic snižovat dramatické propady, jež jim koronavirová krize uštědřila. A jak jsou na tom ostatní evropské

Dovolená Řecko, Chorvatsko, Itálie, Slovensko a Rakousko 2020

Mimo seznam všech evropských zemí a jejich podmínky pro vstup do země jsme připravili i velké přehledy pro hlavní turistické destinace. Přehledy obsahují základní informace pro cestování a pobyt v cílových zemích.

Články také obsahují důležité kontakty na místní velvyslanectví ČR a pravidelně aktualizované statistiky nemoci covid-19 ve srovnání s Českou republikou.

Základní informace pro cestu a pobyt
Řecko
Chorvatsko
Itálie
Slovensko
Rakousko

Albánie

Albánie otevřela pozemní hranice se všemi sousedními zeměmi - Černou Horou, Severní Makedonií, Kosovem a Řeckem. Vstup do země je možný bez nutnosti 14denní karantény a předkládání testů. Mezinárodní letiště v Tiraně se otevřelo pro civilní komerční lety, do země začala létat letadla mezinárodních leteckých společností.

Belgie

Belgická vláda 15. června otevřela hranice pro občany ostatních členských zemí Evropské unie včetně Česka.

Bělorusko

Hranice jsou otevřeny a Česká republika je aktuálně vyňata ze seznamu zemí, jejichž občané jsou povinni absolvovat po vstupu do země čtrnáctidenní karanténu.

Bosna a Hercegovina

Od 16. července je umožněn vstup občanům EU s platným cestovním dokladem na území Bosny a Hercegoviny za předpokladu předložení negativního testu na koronavirus, ne staršího 48 hodin. Tranzit přes koridor Neum je možný bez povinnosti negativního testu. Je vhodné mít i potvrzení o ubytování nebo účelu pobytu v cílové zemi.

Bulharsko

Pro občany České republiky neplatí povinnost předkládat osvědčení o negativním testu na koronavirus nebo vstupovat do karantény.

Černá Hora

Černá Hora má otevřené hranice a občané ČR mohou bez problémů do země vstoupit. Vzhledem k tomu, že byla země však 13. července přesunuta Českou republikou na seznam zemí s vysokým rizikem nákazy, tak je nutné po návratu do ČR podstoupit na vlastní náklady test na koronavirus a nebo nastoupit dvoutýdenní karanténu.

Dánsko

Dánsko povolilo s platností od 27. června vstup na své území i turistům z vybraných evropských zemí včetně České republiky. Podmínkou pro vstup je nicméně prokázání rezervace ubytování na území Dánska minimálně na 6 nocí. Pokud budou turisté vykazovat známky nemoci, jako horečku či kašel, nebudou do země vpuštěni.

Estonsko

Estonsko 24. července opětovně vyřadilo Česko ze seznamu bezpečných zemí. Pro vstup do země je proto vyžadována povinná čtrnáctidenní karanténa.

Finsko

Od 14. května mohou do země vstupovat občané EU z důvodů, které jsou přesně stanoveny, například za prací, studiem či kvůli rodinným důvodům. Finsko již déle vpouštělo turisty z Dánska, Islandu, Norska a Baltských zemí, v pondělí 13. července se k těmto stávajícím schváleným zemím přidá dalších 17 států. Česká republika mezi nimi není, Slovensko například ano.

Francie

Francie od 15. června přistoupila k další vlně uvolňování restriktivních opatření a otevřela své hranice pro občany EU včetně Čechů. Tato skutečnost však neplatí pro zámořská území, která Francie spravuje.

Chorvatsko

Hranice jsou otevřené. Občané celkem deseti zemí Evropské unie, včetně České republiky, nemusí při vstupu uvádět důvod návštěvy.

Irsko

Hranice jsou otevřené, po příjezdu do Irska musí dotyčný do 14denní karantény. Na hranicích musí každý vyplnit formulář, v němž uvede, kde bude karanténu trávit.

Island

Od 15. června mohou cestovatelé vstoupit na území Islandu bez povinnosti karantény v případě, že se nechají po příletu otestovat na covid-19 a výsledek bude negativní.

Itálie

Od 3. června je vstup do Itálie pro občany států Evropské unie, ale i Velké Británie bez omezení.

Kosovo

Hranice jsou otevřené, všechny osoby vstupující na území Kosovské republiky jsou ale povinny podrobit se na hraničních přechodech lékařské prohlídce a uplatňovat ochranná opatření proti covidu-19.

Kypr

Kyperské ministerstvo zdravotnictví na základě rozsahu epidemie covidu-19 v jednotlivých zemích 4. července zveřejnilo revidovanou kategorizaci států, z níž plynou podmínky, za kterých bude možné na ostrov přicestovat. Česká republika byla z kategorie A, což jsou země, odkud cestující po příletu na Kypr nemusí předkládat negativní test na koronavirus, přeřazena do kategorie B.

Češi tak při vstupu do země musí předložit maximálně tři dny starý test na covid-19.

Lichtenštejnsko

Hranice jsou pro občany EU otevřené bez omezení.

Litva

Občané ČR aktuálně nemohou do Litvy vstoupit.

Lotyšsko

Lotyšsko stejně jako Estonsko 24. července opětovně vyřadilo Česko ze seznamu bezpečných zemí. Pro vstup do země je proto vyžadována povinná čtrnáctidenní karanténa.

Lucembursko

Hranice jsou otevřené. Od 15. června mohou do země jezdit turisté i bez testu. V zemi do 24. června platí nouzový stav. Letiště bylo zprovozněno 1. června. První lety do Prahy a zpět byly avizovány po 1. červenci.

Maďarsko

Do Maďarska je možné vstoupit bez omezení, žádná omezení neplatí ani při návratu do ČR.

Moldavsko

Hranice jsou uzavřené do 31. července s výjimkou přepravy zboží, pouhého průjezdu a některých pracovních cest.

Německo

Od 15. června jsou hranice volné, čeští občané mohou do Německa cestovat bez omezení, za nákupy i turistikou.

Nizozemsko

Občané Evropské unie, tady ani Češi, nejsou při cestách do Nizozemska kontrolováni a nemusí už ani udávat důvod cesty. Do země je možné cestovat i za turismem. Ministerstvo zahraničí ale upozorňuje, že je vyžadována předchozí rezervace ubytování a potvrzení o ní. Komerční ubytovací zařízení (hotely a kempy) si své hosty evidují samostatně.

Norsko

Norsko se dohodlo s Dánskem na společném otevření hranic od 15. června. Země ale teprve rozhodne o případném vpuštění občanů i z dalších severských zemí. Zelenou dostaly od 15. července také státy ze schengenského prostoru včetně České republiky.

Jelikož se ale situace v Česku začala opět zhoršovat, vyřadilo Norsko Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí a Čechy tak od 8. srpna po příjezdu do země čeká 10denní karanténa. Do tzv. červené kategorie přeřadili Norové také Francii, Švýcarsko a Monako.

Polsko

Cestování do sousedního Polska je už volné, hranice jsou opět průjezdné bez omezení. Češi mohou do Polska, aniž by museli předkládat potvrzení o negativním testu na koronavirus nebo museli do karantény. Zvláštní režim platí při návratu ze Slezského vojvodství, kdy je stále vyžadován negativní test na koronavirus.

Portugalsko

Čeští turisté mohou cestovat do Portugalska bez omezení a bez testu na covid-19 po návratu. Na Madeiře a na Azorech musí všichni turisté bez výjimky podstoupit test, ale ten proběhne na náklady autonomních vlád přímo na letišti.

Rakousko

Rakousko otevřelo všechny hranice krom přechodů s Itálií. Vstup do země je volný, vyžadován už není ani negativní test na koronavirus.

Rumunsko

Vstup a pohyb na území Rumunska je od 16. června volný. Není vyžadován pobyt v karanténě ani osvědčení o negativním testu na koronavirus.

Čeští občané i cizinci vracející se z Rumunska musí při návratu hlásit příslušné krajské hygieně a absolvovat test na covid-19. V opačném případě je nutné podstoupit karanténu.

Řecko

Vstup na území Řecka sice není pro občany členských zemí EU uzavřen, cestující bez ohledu na státní příslušnost i účel pobytu však mohou být podrobeni namátkovému testu na koronavirus. Do Athén a Soluně již opět létají letadla z evropských zemí včetně Česka. Od prázdnin se otevřou letiště také na řeckých ostrovech a konkrétně Češi se nebudou muset při vstupu do karantény ani prokazovat negativním testem. Nejméně 48 hodin před odletem je ale třeba vyplnit dotazník, který naleznete ZDE.

Severní Makedonie

Ke dni 26. června 2020 vláda Severní Makedonie rozhodla o úplném otevření všech hraničních přechodů do Severní Makedonie. Zároveň byla zrušena povinnost předkládat při vstupu do země negativní PCR test stejně jako povinná domácí nebo státní karanténa.

Slovensko

Od 4. června mohou Češi a Slováci cestovat mezi zeměmi bez omezení. Platí to i pro cizince s povoleným pobytem či registrací k pobytu v ČR a SR.

Slovinsko

Slovinsko od 4. července zpřísnilo hraniční režim. Sousední Chorvatsko, ale také Českou republiku či Francii přesunuli ze zeleného seznamu epidemiologicky bezpečných zemí na žlutý seznam méně bezpečných států. Pro Čechy, kteří do Slovinska cestují, to znamená 14denní karanténu. Tranzit zemí ale Slovinci umožňují v případě prokázání cíle cesty a pod podmínkou, že se cizinci v zemi nezdrží déle než 12 hodin.

Dne 6. července Slovinsko sice oznámilo návrat České republiky na seznam bezpečných zemí, ale to se k 6. srpnu opět změnilo a Česko kvůli opět rostoucímu počtu nakažených bylo zařazeno mezi středně rizikové státy. Po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Na tranzitní cesty trvající maximálně 12 hodin se ale toto omezení nevztahuje.

Srbsko

Srbsko má otevřené hranice a občané ČR mohou bez problémů do země vstoupit. Vzhledem k tomu, že bylo Srbsko však 13. července přesunuto Českou republikou na seznam zemí s vysokým rizikem nákazy, tak je nutné po návratu do ČR podstoupit na vlastní náklady test na koronavirus a nebo nastoupit dvoutýdenní karanténu.

Španělsko

Dne 21.6. skončil ve Španělsku nouzový stav, což znamená volný vstup z/do zemí EU (kromě Portugalska) a ukončení pasových kontrol včetně zrušení požadavku automatického vstupu do karantény. Od 1. července musí každý cizinec, který letí do Španělska, předem vyplnit formulář, na jehož základě obdrží QR kód, který předloží připasové kontrole.

Švédsko

Hranice jsou pro občany EU otevřené bez omezení.

Švýcarsko

Hranice jsou pro občany EU otevřené bez omezení.

Turecko

Turecko už otevřelo své pozemní, námořní i letecké hranice pro cizince. Turečtí občané a cizinci jsou ale povinni podrobit se při vstupu do země lékařské prohlídce, případně testu na koronavirus.

Proces týkající se cestovních plánů leteckých společností je řízen v koordinaci Ministerstva zdravotnictví Turecké republiky, Ministerstva zahraničních věcí Turecké republiky a Ministerstva dopravy a infrastruktury Turecké republiky, uvádí na svých stránkách české ministerstvo zahraničí.

Ukrajina

5. srpna zařadila Ukrajina Česko do červené zóny. Češi tak při příjezdu do země musí předložit negativní test, nebo jít do karantény. Do červené zóny zařadilo mimo jiné, také Slovensko. Dále se v ní nachází například také Maďarsko, Čína, Polsko, Francie, Rusko a Čína.

Velká Británie

Od 10. července mohou Češi přijet do Velké Británie bez následné nucené izolace. Při příjezdu musí však stále poskytnout informace o tom, kam cestují a své kontakty.

Během pobytu je nutné dodržovat všechna nařízení, která vláda vydala v souvislosti s opatřeními proti covidu-19.

 

(Zdroj: https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/jak-koronavirus-pro-cechy-zmenil-rezim-na-hranicich-evropskych-statu-40325031)