Italská Lombardie se chystá na noční zákaz vycházení. Region je nejhůře zasažený koronavirem v zemi

Lombardii, bohatý region na severu Itálie, který je v zemi nejhůře zasažený koronavirem, čeká od čtvrtka noční zákaz vycházení. Stejné opatření ohlásil od pátku také region Kampánie na jihu země. Stane se tak poprvé od května, kdy skončila v Itálii první karanténa. Zákaz nočního vycházení bude v Lombardii platit od 23:00 do 5:00 hodin, informovala agentura AFP.

Kromě zákazu nočního vycházení v Lombardii by o víkendech také měla zůstat uzavřená obchodní centra, která neprodávají potraviny.

Předseda regionální vlády Kampánie Vincenzo De Luca oznámil, že požádá italského ministra zdravotnictví o zavedení nočního zákazu vycházení od pátku. „Od 23 hodin se přeruší aktivity a pohyb,“ uvedl De Luca. Kraj na jihu Itálie od pondělí otevře základní školy, distanční vyučování na školách bylo zavedeno od 16. října.

Podle předsedy regionální vlády Kampánie směřuje k uzavření, protože na jednotkách intenzivní péče zůstalo volných 15 lůžek. Kampánie, která má 5,8 milionu obyvatel, zaznamenává po desetimilionové Lombardii druhý nejvyšší denní přírůstek nově nakažených koronavirem. V pondělí region registroval 18.314 nemocných a 85 pacientů je hospitalizováno na jednotkách intenzivní péče.

Ministr zdravotnictví a představitelé regionu Lombardie se na nových opatřeních shodli po dalším výrazném zhoršení epidemické situace v oblasti. Lombardie v pondělí zaznamenala 1687 nových případů nákazy koronavirem, celá Itálie oznámila 9338 nových případů. Za poslední týden vzrostl počet hospitalizovaných s koronavirem v Lombardii o 145 procent, počet osob na jednotkách intenzivní péče o 126 procent.

Již v sobotu Lombardie nařídila uzavření restaurací a barů úderem půlnoci a také veškerý amatérský sport. Přísnější opatření zavedla pak v neděli celá Itálie. V restauracích a barech v Itálii budou lidé od 18:00 hodin obslouženi pouze tehdy, budou-li sedět u stolů. U jednoho stolu smí přitom být jen šest lidí. Premiér Conte v neděli rovněž oznámil zastavení amatérských sportovních soutěží a místních trhů. Starostové měst také mají pravomoc uzavřít ve 21:00 hodin veřejná prostranství, kde se shromažďuje příliš mnoho lidí.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví zveřejněných v pondělí se od začátku epidemie v Itálii nakazilo 423 578 osob, 36 616 jich zemřelo.

(Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/italska-lombardie-se-chysta-na-nocni-zakaz-vychazeni-region-je-nejhure-zasazeny-koronavirem.A201020_124634_ln_zahranici_lihla