Itálie otevírá hranice, Rakousko ruší od čtvrtka kontroly i povinné testy

Pandemií silně zasažená Itálie se dál vrací k běžnému životu. Po téměř třech měsících mohou její obyvatelé opět volně cestovat mezi regiony, což kvůli covidu-19 mohli dosud jen ve výjimečných a zdůvodněných případech. Itálie také od středy znovu otevírá hranice. Rakousko pak od čtvrtka zruší kontroly na svých hranicích s výjimkou těch s Itálií, pro cestu do země už nebude potřeba ani negativní test na koronavirus.

Italské hranice se otevírají pro občany ostatních zemí Evropské unie, Velké Británie, Norska a Švýcarska, kteří už tak nebudou muset po vstupu do země do dvoutýdenní karantény.

Italská vláda vyhlásila celonárodní omezení volného pohybu 9. března. Lidé v zemi tak mohli z domu jen v nutných případech, jako byla cesta do práce, nákup základního zboží či návštěva lékaře. Zavřely se i kina, divadla, sportoviště, restaurace a většina obchodů.

Uvolnění cestování se ale nelíbí některým italským regionům, jejichž vedení se obává šíření nákazy z dříve nejvíce postižených oblastí, jimiž byl zejména region Lombardie či Benátsko na severu země. Nicméně v celé zemi dál platí povinnost nošení roušek v obchodech či veřejné dopravě, pokud nelze dodržet bezpečnou vzdálenost.

Italský prezident Sergio Mattarella udělil rytířský titul několika desítkám zdravotníků a občanů za boj s koronavirem v první linii. „Za zásluhy o společnost v době koronavirové epidemie,“ řekl při ceremonii.

Itálie jde cestou chytré karantény

Zamezit šíření koronaviru by mohla pomoci nová mobilní aplikace Immuni, jejíž testování začne 8. června v regionech Liguria, Puglia, Marche a Abruzzo. Její použití bude dobrovolné, podle vlády si ji za první den stáhlo půl milionu lidí.

Aplikace využívá technologii bluetooth a má varovat uživatele před někým, kdo přišel do kontaktu s nakaženým a přiblíží se na metrovou vzdálenost. Aplikace nebude sledovat pohyb lidí, ale jen varovat před blízkým podezřelým kontaktem. Při stahování nevyžaduje jméno uživatele, ale jen město trvalého pobytu.

Rakousko ruší hraniční kontroly i testy

Zatímco Itálie otevírá své hranice, ne všechny unijní země je ale tento měsíc otevřou bez nutnosti karantény pro Italy.

Rakousko sice od čtvrtka ruší kontroly na všech svých hranicích, avšak s výjimkou těch s Itálií. Lidé z Česka, Slovenska i dalších sousedních zemí nebudou při cestě do Rakouska muset předkládat negativní test na koronavirus, nepočítá se ani s povinnou karanténou, oznámil rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg.  

V případě Řecka zase tamní vláda už minulý týden zveřejnila seznam 29 zemí, odkud budou moci od 15. června turisté do Řecka bez nutnosti karantény, ale Itálie mezi nimi zatím není. 

Německá vláda už vyslovila souhlas s tím, že od 15. června varování před cestami do 29 evropských zemí včetně České republiky zruší. Oznámil to spolkový ministr zahraničí Heiko Maas. Pokud se v některém státě zhorší zdravotní situace a počet nových infekcí za sedm dní bude vyšší než 50 na 100 tisíc obyvatel, může Německo vydat nové varování, a to buď pro konkrétní region, nebo pro celou zemi.

Spor o podporu automobilek dál komplikuje jednání německé vlády. CDU a CSU usilují o zavedení finanční podpory pro zájemce o nová auta, včetně těch s novějšími spalovacími motory. Část sociálních demokratů chce příspěvky omezit výlučně na elektromobily. Sporná otázka je součástí komplexního plánu na pomoc hospodářství, které zasáhla krize. Kabinet o něm diskutoval až do rána a nejpíš ho čeká druhé noční jednání v řadě.

 

(zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3110945-italove-mohou-po-ctvrt-roce-opet-volne-cestovat-po-cele-zemi)