Francie vyhlásila celoplošnou karanténu, většina škol zůstává otevřena

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes kvůli prudkému šíření koronaviru v zem vyhlásil celoplošná karanténní opatření pro Franciii. Od pátku budou zavřeny restaurace a bary, možný nebude ani pohyb mezi jednotlivými regiony. Opatření zůstanou v platnosti do 1. prosince. Na rozdíl od předchozího takzvaného lockdownu ale zůstane otevřena většina škol.

Francouzský prezident odmítl kolektivní imunitu

Prezident odmítl strategii získání kolektivní imunity. Ta by si podle něj vyžádala na 400 000 mrtvých navíc. Šéf Elysejského paláce upřesnil, že univerzity budou muset přejít na dálkovou výuku a že i práce z domova by měla být obecným pravidlem. Povolené podle něj budou například návštěvy v pečovatelských domech. Zároveň vyzval občany, aby zůstávali co nejvíce doma. Macron řekl, že za dva týdny se uvidí, zda se situace zlepšila, což by umožnilo otevření některých obchodů, které nejsou považovány za nezbytné. Denní nárůsty infikovaných však musí klesnout přibližně na 5 000 z nynějších téměř 40 000.

Macron: Situace překonává i ty nejpesimističtější předpovědi

„Virus cirkuluje rychlostí, která překonává i ty nejpesimističtější předpovědi,“ cituje Macrona agentura Reuters. „Stejně jako všichni naši sousedé se i my potýkáme s rychlým nárůstem počtu nových případů,“ dodal prezident. „Všichni jsme ve stejné pozici: musíme překonat druhou vlnu, o které víme, že bude těžší a smrtelnější než ta první,“ řekl Macron v projevu.

(Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/francii-dochazi-kapacity-nemocnic-zvazuje-mesicni-lockdown-126489