Do Rakouska a Maďarska už lze jet bez omezení, Německo trvá na kontrolách

Od pátečního poledne mohou Češi cestovat v obou směrech zcela bez omezení do Rakouska a Maďarska. Volnost pohybu se tak rozšířila po Slovensku o další dvě země. Česko už také přestává omezovat příjezdy z Německa. Naopak tam pokračují namátkové kontroly. K cestám do Německa je nadále třeba mít zdůvodnění, například práci nebo návštěvu lékaře. Polsko zůstává uzavřeno.

O rozhodnutí vlády informoval ráno na Twitteru premiér Andrej Babiš. Ministr zahraničí Tomáš Petříček na tiskové konferenci doplnil, že co se týče Německa, tam je třeba ale nadále sledovat tamní podmínky pro vstup do země.

 „My jsme intenzivně pracovali na tom, abychom co nejdřív otevřeli hranice s Německem a Rakouskem. S Maďarskem nemáme hranici, ale jde hlavně o to, aby naši občané, když se vrátí domů, nepotřebovali žádný test na koronavir, ani karanténu. Je to v podstatě podle toho semaforu, který jsme avizovali a který bude platit od 15. června. Ale tyto země jsme urychlili a já myslím, že je to dobře. Potřebujeme se vrátit do normálu a myslím si, že to může být prospěšné i pro Českou republiku, když přijedou občané těchto zemí a budou u nás utrácet peníze,“ řekl premiér Andrej Babiš.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček upřesnil, že bez omezení platí cestování do Rakouska a do Maďarska. „Od dnešní 12. hodiny bude úplně volná hranice s Rakouskem, Slovenskem a také bude možné vycestování do Maďarska,“ řekl Petříček.

„V případě Německa dochází k úpravě na naší straně. Naše občany bych požádal, aby sledovali informace o podmínkách, které má zatím platné Německo,“ dodal. V Německu se tak dál dělají namátkové kontroly ve vnitrozemí. K cestám tam je třeba mít zdůvodnění, například pozvání k lékaři či termín obchodní schůzky.

Babiš už ráno iDNES.cz oznámil, že je pro, aby se omezení zrušila co nejdříve. Reagoval na oznámení šéfa maďarské diplomacie Pétera Szijártó, který ve čtvrtek na Facebooku prohlásil, že Maďarsko stejná opatření ruší pro cesty do Česka, Rakouska a na Slovensko už dnes v 8 hodin ráno.Babiš uvedl, že maďarský premiér chtěl, aby se volné cestování umožnilo už ve čtvrtek. „My jsme se ale domluvili, že chceme dodržet tu tradici, že Česko a Slovensko jsou si nejbližší země, proto jsme se domluvili, že se Slovenskem jsme to otevřeli už od půlnoci ve čtvrtek a teď to děláme s Maďarskem.“

Petříček upřesnil, že rozdíl čtyř hodin od otevření hranic do Rakouska od Maďarska a Česka nehraje roli. Vláda potřebovala dát čas na přípravu policii.

V případě Polska podle Petříčka platí, že k 15. červnu Česko upraví podmínky pro vstup do ČR. „Z polské strany zatím nemáme žádnou novou informaci, co se týče případné změny podmínek pro vstup do Polska. Polská vláda zatím nestanovila ani orientační termín, kdy je připravena se přidat v rámci střední Evropy k otevírání hranic,“ řekl Petříček.

Babiš už dříve oznámil že dosud platná omezení by mohla být zcela zrušena od půlnoci na sobotu. Dosud čeští občané mohli bez povinnosti předkládat negativní test na koronavirus navštívit Slovensko, Rakousko a Maďarsko, museli se ale do 48 hodin vrátit zpět.

V případě delších pobytů nebo cest do jiných zemí bylo nutné předložit negativní test na koronavirus nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény.

Česko původně plánovalo uvolnit cestování od 15. června. Babiš se ale tento týden dohodl se svým slovenským protějškem Igorem Matovičem na otevření česko-slovenské hranice už od čtvrtka.

Rakousko také od čtvrtka zrušilo kontroly na svých hranicích s výjimkou přechodů do Itálie, takže Češi už nemusí při vstupu do alpské republiky předkládat potvrzení o tom, že nejsou koronavirem nakaženi.

(Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vlada-cestovani-sousedni-zeme-mimoradne-jednani.A200605_060218_domaci_kop)